Články

Detail článku

GREEN - LAND

Druhý svátkový víkend v květnu byl pro MiniPawnee ve znamení návštěvy Green-landu. Nemyslíme tím však Grónsko, ale „Grýnovu zemi“. Tedy místo, které si oblíbil kamarád s přezdívkou Green. Zná ho jako málokdo a dokáže v něm udělat jedinečného průvodce. Na mapě by jste oblast našli pod jménem Toulovcovy maštale. Měli jsme obrovské štěstí, počasí vyšlo na jedničku a kaňony a rokle nás přijaly jak maminka netrpělivě očekávající děti z tábora.


V sobotu jsme vyrazili přímo do srdce skalního města. Green nás čekal nedaleko „Ďáblova fleku“, tedy trampského minitábořiště. S námi na skautské chatě Posekanec spát nechtěl je přece duší nefalšovaný tramp. Prošel s námi několik místěček kam turistické značky nevedou a do skalního labyrintu nás už nechal jít samotné. Bylo tam totiž větší než malé množství turistů. Děti však byly nadšeny, prolézaly všechny cesty a cestičky. Právě zde totiž loupeživý rytíř Toulovec schovával své poklady a v závěru i sám sebe, když ho jako takového lokálního Jánošíka přišli jeho oloupení sousedé přivést k rozumu. Večer jsme se rozloučili s Luhanama, protože Lukyn dostal neštovice :-( .


Na neděli nám Green doporučil Pivnickou rokli. Na mapě nenápadné koryto potoka, bez turistické značky. Prý nic lepšího tady však není, říkal. Tak jsme vyrazili. Z počátku byla cesta jen neznačeným putováním korytem vysychajícího potoka. Sem tam jsme museli přelézt kládu spadlého stromu, sem tam jsme přeskočili větší louži. Pak se však z leva i zprava přidaly skály, postupně větší a větší až musíš pořádně zaklonit hlavu abys viděl na vrcholovou hranu. Pokračovali jsme dál, až nás skály zcela obklíčili, byli jsme na soutoku a mohli jsme obdivovat okolní rozeklané skály, které za tisíce let matička příroda vydolovala. Také různé tunely a jeskyňky, kterým možná někdo někdy i trochu pomohl, protože všude kolem je spousta vyrytých nápisů a také nějaké ty táborákové koláče. Dál jsme se vydali levou větví a během chvilky nás kaňon sevřel tak, že místy nešlo projít jinak než bokem a nad hlavou stále vysoké stěny, takže si člověk připadá jako v komíně. Po několika stech metrech a několika skalních stupních, které lze překonat pouze po improvizovaných dřevěných stupních, jsme konečně za soutěskou a koryto potoka je již jen zařezané do svahu. Vysvobozeni z geologické pasti se ocitáme v říši slečny „Fauny“. Spousty malých žabek, čolků a mloků skvrnitých nadchlo děti, ale už méně maminky. V jednom místě opouštíme koryto potoka, protože nedaleko již je vidět vesnice. Jsme zpátky v normálním lese, zpátky z tohoto českého Grand Canyonu. Toto místo musí nadchnout každého, ale určitě musí být každou část roku jiné a zcela určitě třeba při jarním tání zcela neprůchodné.


Nedělní odpoledne bylo ve znamení Odvážného zajíce. Že nevíte co si o tom myslet? Tak tedy pěkně po pořádku. Po zdolání Pivnické rokle jsme plni zážitků usedli do asi 3 km vzdálené lesní restaurace Polánka. Po nutné odměně pro statečné děti v podobě zmrzlinového poháru jsme si všimli směrovky „Zajíc“. Skály kde podle pověsti měl najít útočiště tento hlodavec, štvaný psy na lovu. Prý zde je na památku této události socha Zajíce. Cedulka nebyla jednoznačná co se týče vzdáleností, ale to nám vůbec nevadilo – ale asi mělo! Z předpokládaných několikátí set metrů byl najednou 2 hodinový výlet. Tak jsme si alespoň na místě sehrály onu legendu. Děti představovaly psy a štěkaly na sochu zajíce. Večerní táborák byl pak pro všechny definitivní odměnou.


V pondělí jsme vyrazili do Infocentra v Proseči. Celý pobyt jsme totiž zjišťovali indicie o rytíři Toulovcovi a právě zde jsme je mohli proměnit za upomínkové předměty. Tak se taky stalo a my jsme si to ještě vylepšili o oběd v restauraci nesoucí rytířovo jméno. Odpolední dovádění na hřišti a střelba z luku na Posekanci byly už předzvěstí úterního odjezdu. Toulovcovy Maštale – Green Land však zařazujeme do svého TOP LISTU.

Přiřazeno k akci: 317Vložil: THomas, 2012-05-10 12:54:50
Asociace turistických oddílů mládeže v ČR, TOM 3003 PAWNEE, Bystřice pod Hostýnem; pawnee(at)seznam.cz