Motivace:
Šachova synagoga patří k těm nejvýznamnější a nejstarším památkám nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Postavili ji už v roce 1560, od té doby prošla mnoha přístavbami a úpravami. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.
Synagoga v Holešově, stejně jako ostatní židovské svatostánky, musela v době svého vzniku splňovat řadu přísných podmínek. Vyrostla na nevyužívané parcele, měla být nenápadná, nesměla přesáhnout určitou přesně danou výšku, a proto je podobně jako řada ostatních synagog zahloubena do země. Za války ji vypálili nacisté a hasičům zakázali hasit. Demolici synagogy zachytil na 8mm film Antonín Reimer. Původní černobílý záznam je dodnes k vidění…
Rabín Šach, po kterém je stará synagoga dnes pojmenována, v Holešově působil krátce před svou smrtí. Osud ho sem zavál z Litvy, když utíkal před Kozáky v 17. století. Morava byla nejbližší bezpečná země. V Holešově tehdy hledali rabína a nechali si doporučit právě mladého Šacha, který se tou dobou usadil ve Strážnici. Místo přijal a v Holešově pak působil 5 let až do své smrti. Zemřel relativně mlád, bylo mu 42 let. Proč je jeho jméno dosud tak často skloňováno?
Kromě toho, že napsal řadu knih, které Židé dodnes studují, patřil k lidem, kteří podle židovského náboženství došli spojení s bohem. Za jeho života za ním do Holešova jezdili Židé z celého světa, po jeho smrti se tu událo několik mystérií. Jakých? Tak čtěte dál.
Když rabín Šach umíral, nestačil dopsat svou poslední knihu, která tak zůstala rozpracovaná na jeho stole. Před svou smrtí však rozhodl, že do jeho pracovny nesmí po celý rok nikdo vstoupit. Když pak místní na první výročí jeho smrti pracovnu otevřeli, s údivem zjistili, že nedokončená kniha je dopsána. Jestli je to legenda nebo pravdivá událost se už dnes nikdo nedozví…
Pssssst…. Více už Vám neprozradíme… Po jeho smrti se událo zvláštností mnohem víc. O dalších se dozvíte zítra při prohlídce synagogy.
Úkol:
A jaké bylo jeho pravé jméno???
Písmeno, které potřebujete, je písmeno, které se nejvíc krát ve vyluštěném jméně opakuje