Turistické vybavení

Karimatka

plně postačuje obyčejná jednovrstvá karimatka tl. 1,5 cm. Její cena se dnes pohybuje do 100 Kč. Vhodné je mít ji v obalu z celtoviny, maskáčoviny nebo jiné vhodné látky. Pro náročnější táborníky doporučujeme samonafukovací karimatky tl. 2,5 cm jejichž cena se pohybuje podle značky někde kolem 1100 Kč. S takovouto karimatkou se dá tábořit i v mnohem extrémnějších podmínkách na horách nebo na sněhu.

Spacák

doporučuji spací pytel z dutých vláken s extrémem alespoň – 5°C. Ceny takových spacáků se dnes pohybují od 1200 do 3000 Kč.

Jídelní vybavení

základní potřebou je klasický hliníkový třídílný ešus s lžičkou. S tímto si vystačíte téměř všude, nemusíte mít strach na něm vařit na otevřeném ohni. Nový ešus dnes stojí kolem 140 Kč, ale dá se sehnat i z výprodejů za dvacku. Nováčkům půjčíme ešus z oddílu.

Termoska

Další potřebnou věcí je kvalitní termoska, dnes již téměř výhradně nerozbitná z nerezu. Nejlevnější modely stojí ve velkých řetězcích i do 100 Kč, kvalitnější výrobky pak několik set. Termosky se liší nejen cenou, ale i objemem. Za vhodnou velikost považuji 0,75 l a více.

Nůž

Pro oddílovou činnost je vhodný kvalitní zavírací nůž ve větším provedení nebo nůž s pevnou čepelí v koženém nebo kvalitním plátěném obalu. Nůž Vás bude provázet po celou dobu v oddíle a mnohdy se bez něj vůbec neobejdete. Cenově se jedná o položku od 200 Kč do 700 Kč

Obuv

Na dnešním trhu je obrovský výběr vhodných bot pro turistiku a pobyt v přírodě. Cenová relace takových výrobků pak záleží na účelu, pro který jsou boty vyrobeny, na kvalitě použitých materiálů a mnohdy i na jejich značce. Pro běžnou turistiku vám postačí dobře ošetřované kožené pohorky nebo kanady. Pro turistiku do hor je pak téměř nutností mít měkkou vibramovou podrážku, která pohltí značnou část nerovností a velmi důležitou roli hraje i nepromokavost obuvi, kterou dnes výrobci většinou zajišťují vhodnou textilní membránou v konstrukci boty. Nejlevnější modely membránových bor s vibramovou podrážkou pak seženete někde kolem 2500 Kč. Kvalitní boty do vysokých hor z kvalitní kůže se pak dají pořídit za více jak 4000 Kč.

Batoh

Pro vícedenní turistiku je nutný batoh s možností anatomického nastavení a objemem minimálně 50 litrů. Výrobců je celá řada a ceny se pak pohybují od 2000 do 5000 Kč. Batohy doporučuji vícekomorové s trochu kvalitnějšího odolného materiálu. Za nutnost považuji dobře polstrované široké nastavitelné popruhy a pevný bederní pás. Výhodou většího batohu je, že se jeho objem dá výrazně zmenšit stahovacími popruhy. Do malého batohu však větší množství věcí nenabalíte.